Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Rzecznik Praw Obywatelskich

2014-04-09
 | Autor: Redaktor
Kampania „Powstrzymaj pijanego kierowcę” została objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO to konstytucyjny organ ochrony prawnej, niezawisły i niezależny od innych organów. Rzecznik stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP i innych przepisach prawa.

Bada, czy na skutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa oraz zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej i – w razie stwierdzenia takiego naruszenia – podejmuje stosowne działania. Rzecznikiem Praw Obywatelskich obecnej, VI kadencji, jest dr hab. Irena Lipowicz, prof. UKSW.

Prof. Lipowicz zwróciła uwagę na problem społecznej tolerancji wobec nietrzeźwych kierowców po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim w styczniu 2014 r. Pani Rzecznik wyraziła nadzieję, że ta tragedia na nowo zwróci uwagę opinii publicznej na problem pijanych kierowców: „Może to się okaże wreszcie przełomem. Jesteśmy w ogonie wszystkich statystyk. Tolerancja wobec pijanych kierowców, takie społeczne przyzwolenie, jest ogromne (...). Jeżeli społeczeństwo jest tolerancyjne wobec tych strasznych przestępstw, to będzie tolerancyjny prokurator, policjant, będzie tolerancyjny sędzia”.

„Z ogromną satysfakcją obejmę Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich projekt kampanii edukacyjno-informacyjnej skierowanej do osób dorosłych, będących świadkami sytuacji, w której osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu zamierza prowadzić lub prowadzi samochód” – napisała prof. Lipowicz w liście do organizatorów kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Przeczytaj wywiad z prof. Ireną Lipowicz w ramach kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.