Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Jak skutecznie powstrzymać kogoś przed jazdą po alkoholu?

2014-05-23
 | Autor: Redaktor
Obojętność i brak reakcji to forma przyzwolenia na kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Jeśli w Twojej obecności osoba pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych zamierza wsiąść za kierownicę, masz obowiązek zareagować. Niezależnie od tego, czy to Twój znajomy, członek rodziny, pracownik czy ktoś zupełnie obcy, podejmij działania, by uniemożliwić mu jazdę samochodem.

Wbrew pozorom prosta interwencja może być naprawdę skuteczna! Często wystarczy podać odpowiednie argumenty, by do rozmówcy dotarło, jak wielkim błędem jest jazda po alkoholu.

Najprościej odwołać się do emocji i uświadomić kierowcy, że gdy jest nietrzeźwy, stanowi poważne zagrożenie na drodze – zarówno dla siebie, jak i dla innych, niewinnych osób. Przypomnij o odpowiedzialności kierowcy za życie i zdrowie pasażerów – dzieci, małżonka, przyjaciół. Możesz powołać się na konkretne przykłady tragedii powodowanych przez pijanych kierowców. Uświadom rozmówcy, że ryzykuje nie tylko odpowiedzialnością karną i finansową, lecz przede wszystkim ogromnymi wyrzutami sumienia, które pozostają na całe życie.

Specjaliści zwracają uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu często zaprzeczają swojemu stanowi. Mówiąc: „Jesteś pijany/a, więc nie możesz jechać”, narażasz się na bezsensowne przerzucanie argumentami („Wcale nie jestem pijany/a!” etc.). Lepiej stwierdzić fakt, któremu rozmówca nie może zaprzeczyć: „Piłeś alkohol, więc nie pojedziesz”. Ważna jest stanowczość. Dobrze jest również, gdy w rozmowie towarzyszy Ci jeszcze jedna osoba, która potwierdza i wspiera Twoje argumenty.

Koniecznie obal przekonanie swojego rozmówcy, że niewielka ilość alkoholu nie wpływa na jego umiejętności na drodze. Zwróć uwagę, że sprawcy wypadków, także śmiertelnych, również myśleli, że wypity alkohol nie czyni z nich gorszych kierowców. To szczególnie ważny argument w przypadku kierowców, którzy chcą jechać autem „na kacu”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet po upływie kilkunastu godzin w ich organizmie wciąż znajduje się alkohol.

Pamiętaj, że nic nie usprawiedliwia jazdy po alkoholu. Fakt, że kierowca ma do przejechania krótką trasę, nie jest żadnym wytłumaczeniem – tragedia może przydarzyć się w każdym czasie i miejscu. Także argument, że kierowcy wielokrotnie udało się bezpiecznie dojechać do domu pomimo wypitego alkoholu, zasługuje na jednoznaczną krytykę. Jeśli do tej pory zdarzało Ci się przymykać oko na to, że ktoś prowadzi po pijanemu, zmień swoją postawę zanim będzie za późno.

Jeśli do rozmówcy nie docierają żadne racjonalne argumenty, koniecznie zadbaj o to, by nie mógł wsiąść do samochodu. Najprościej jest zabrać mu kluczyki i zapewnić alternatywną formę transportu. Pamiętaj, że racja jest po Twojej stronie!

Jak skutecznie powstrzymać kogoś przed jazdą po alkoholu? Zobacz film!