Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Informacja o przebiegu Kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę” w Ostrowie Wielkopolskim

2014-12-03
 | Autor: Redaktor
W maju 2014 roku Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski podjęła decyzję o przystąpieniu do kampanii „Powstrzymaj Pijanego Kierowcę”.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez miasto było wyemitowanie w lokalnej telewizji filmów i spotu promujących kampanię. Filmy  emitowane były trzy razy dziennie w okresie od 17 czerwca do 17 września 2014 roku, w czasie w którym w telewizji lokalnej nadawane są wiadomości z okolicy - jest to czas który skupia przed telewizorami największą ilość odbiorców. Ponadto przedstawiciele Urzędu Miasta zwrócili się do wszystkich ośrodków nauki jazdy, które znajdują się w wykazie Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim z ofertą przystąpienia do kampanii „Powstrzymaj pijanego kierowcę” wierząc, że uświadamianie i edukowanie społeczności lokalnej, w tym także przyszłych kierowców, pomoże zapobiec wielu niepotrzebnym tragediom. Ośrodkom zaproponowano materiały edukacyjne w postaci ulotek oraz plakatów, a także możliwość przeprowadzenia godzinnego, darmowego wykładu dla kursantów poruszającego tematykę pijanych kierowców.

            Efektem działań podejmowanych w Ostrowie Wielkopolskim w ramach kampanii były trzy zatrzymania pijanych kierowców, będące budującym przykładem obywatelskiej postawy i braku społecznego przyzwolenia dla kierujących „na podwójnym gazie”.
Pierwsze z nich miało miejsce 7 września 2014 r., kiedy to 22 letni kierowca Forda Mondeo będący pod wpływem alkoholu (2,6 promila) nie zapanował nad samochodem i przejechał przez pas zieleni zatrzymując się przy jednej z kamienic. Kierowca wysiadł z auta i zaczął uciekać. Zdarzenie obserwowało trzech przechodniów, którzy zatrzymali kierowcę i wezwali policję.

Dnia 19 września 2014 r. jednego z kierowców zaniepokoił sposób prowadzenia pojazdu przez innego kierowcę. Pojechał za nim, nie spuszczając podejrzanego samochodu z oczu. Gdy samochód zatrzymał się przed jednym z okolicznych sklepów, kierowca jadący za nim zareagował - odebrał mężczyźnie kluczyki i wezwał policję. Podejrzany kierowca miał we krwi aż 3 promile alkoholu.

Miesiąc później do jednej z przychodni lekarskich znajdujących się na terenie Ostrowa Wielkopolskiego przyszedł mężczyzna, który miał zostać przyjęty na oddział. Jego stan wyraźnie wskazywał, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Po pewnym czasie lekarz, który wcześniej rozmawiał z mężczyzną zauważył, że ten wsiada do samochodu. Lekarz natychmiast wybiegł z przychodni i swoim samochodem zdążył dojechać do podejrzanego mężczyzny. Mężczyzna zatrzymał się, wówczas lekarz dobiegł do samochodu i odebrał mężczyźnie kluczyki. Jak się później okazało kierowca miał we krwi ponad 2 promile alkoholu.

Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak nagrodził drobnymi upominkami postawę czujnych mieszkańców miasta.