Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Bytów: Stop pijanym kierowcom!

2014-05-23
 | Autor: Redaktor
Rozmowa z Sylwią Ramczykowską, przewodniczącą gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Bytów, koordynatorką akcji „Stop pijanym kierowcom”

W tym roku już po raz ósmy gmina Bytów zorganizuje akcję „Stop pijanym kierowcom”. Na czym polega ta inicjatywa?

Akcja organizowana jest od 2007 r. – zawsze pod tą samą nazwą. Kierujemy ją do wszystkich użytkowników dróg. Celem jest uświadomienie kierowcom odpowiedzialności jaka spoczywa na nich podczas kierowania pojazdem. Informujemy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu zmienia funkcjonowanie organizmu i może być przyczyną tragedii.

Akcja zawsze rozpoczyna się od 25 lipca, w dniu świętego Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. W tym dniu w Polsce obchodzony jest również Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Nasza akcja trwa od 25 lipca do 31 sierpnia. Zawsze staramy się objąć nią całą społeczność naszej gminy – od dzieci po osoby starsze. Apelujemy nie tylko do kierowców lecz również do ich rodzin. Także do tych, którzy nie jeżdżą samochodem, ale również są uczestnikami ruchu drogowego.

Co dzieje się w Bytowie w ramach akcji?

W dniu 25 lipca we wszystkich kościołach parafialnych są odprawiane msze św., podczas których zwraca się uwagę na trzeźwość kierowców i zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Mówi o tym m.in. przedstawiciel policji. Na zakończenie uroczystości zostają poświęcone wszelkie pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym.

Przez cały okres trwania akcji patrole z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie przeprowadzają wzmożone kontrole i akcję profilaktyczną wśród kierowców – rozmawiają, pouczają, dają instrukcje dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze. W patrolach chętnie uczestniczą także pozostałe zaangażowane strony: pracownicy gminy, księża. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli pozytywny stosunek do akcji. Pokazujemy, że gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych czy policja to instytucje przyjazne obywatelom.
 

W czasie akcji rozdajemy ulotki tematyczne oraz różne drobne gadżety promujące nasze hasło: np. naklejki do przyklejenia na szybie samochodu, breloczki czy specjalne listwy do przytwierdzenia przy tablicach rejestracyjnych. Przy okazji uświadamiamy, że każdy, kto taki gadżet od nas dostaje, w jakiś sposób przyczynia się do zaprotestowania przeciwko jeździe pod wpływem alkoholu. Ludzie reagują bardzo pozytywnie. Akcję promujemy także na billboardach rozmieszczonych w naszym mieście.

Z kim oprócz Kościoła i policji współpracuje gmina przy organizacji akcji?

Akcja jest co roku organizowana przez gminę, w partnerstwie z Komendą Powiatową Policji w Bytowie i Stowarzyszeniem „Nazaret” im. św. Filipa Neri w Bytowie. Działania są finansowane w znacznej części ze środków gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Jakie są plusy organizowania akcji profilaktycznych we współpracy z różnymi podmiotami – od policji, przez Kościół, po organizacje pozarządowe?

Ja bardzo cenię sobie możliwość przeprowadzenia  „burzy mózgów” z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji. Przed każdą edycją organizujemy spotkanie. Uczestnicy mówią o swoich oczekiwaniach dotyczących kolejnej edycji. Wspólnie zastanawiamy się, do kogo tym razem warto apelować najmocniej – może do dzieci, do rowerzystów, do pieszych…
 


My, urzędnicy postrzegamy pewne rzeczy w określony sposób, inaczej widzi je policja, a jeszcze inaczej Kościół. Każda ze stron ma dostęp do innej grupy docelowej, w inny sposób formułuje przekazy.

Jakie są efekty akcji?

Na podstawie danych pochodzących z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie można stwierdzić, że profilaktyka jest coraz bardziej skuteczna i akcja wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na naszym terenie. Co roku kontrolujemy coraz większą liczbę kierowców. Ujawniamy coraz mniej osób kierujących w stanie nietrzeźwości i w stanie po spożyciu alkoholu.
 

Dla mnie bardzo ważne są reakcje mieszkańców. Czasami przychodzą do urzędu, pytają czy mamy jeszcze naklejki na samochód z napisem „Stop pijanym kierowcom”. Mówią, że też chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko jeździe pod wpływem alkoholu.

Wszyscy wypowiadają się bardzo pozytywnie. Także przyjezdni, bo przecież akcja jest organizowana w czasie wakacji, gdy w Bytowie przebywa wielu turystów. Dla mnie, jako organizatora, pozytywny odbiór akcji to powód do satysfakcji.

Czy planuje już Pani kolejną edycję?

Oczywiście. Spotkanie organizacyjne zaplanowaliśmy na maj. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować akcję w kolejnych latach – tym bardziej, że jest dobrze oceniana przez mieszkańców i nasze miasto się z nią kojarzy.