Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Chełmiec: „No promil – no problem!”

2014-05-17
 | Autor: Redaktor
Marsze na rzecz trzeźwości na drogach, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz zbieranie deklaracji odpowiedzialnego pasażera/świadka – to działania, które od pięciu lat z powodzeniem prowadzi gmina Chełmiec.

Samorząd jest jednym z uczestników małopolskiej akcji promującej trzeźwość na drogach pod hasłem „No promil – no problem!” organizowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek”.

– Współpracujemy ze szkołami, gminną komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, strażą gminną oraz Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu – mówi Grażyna Mróz, koordynator gminnego programu rozwiązywania problemów alkoholowych, odpowiedzialna za przebieg akcji „No promil – no problem!” w gminie Chełmiec.

Grażyna Mróz podkreśla, że celowo w działania angażowane są głównie dzieci i młodzież. – Chodzi o to, żeby dzieci, od najmłodszego, potrafiły odpowiednio reagować. Jak dodaje koordynatorka, warto współpracować ze szkołami przy realizacji podobnych przedsięwzięć. – Polecam to innym samorządom – podkreśla.

W gminie Chełmiec w każdej szkole jest wyznaczony koordynator akcji – pedagog lub nauczyciel wybranego przedmiotu.  Jego zadaniem jest nadzór nad wykonywaniem prac konkursowych, przygotowanie uczniów do udziału w marszach, organizowanie tematycznych apeli oraz opracowywanie gazetek szkolnych. Przed rozpoczęciem nowej edycji akcji gmina organizuje szkolenie dla koordynatorów.
 

W ubiegłym roku w akcję zaangażowało się aż 13 szkół z terenu gminy. Uczniowie Zespołu Szkół w Chełmcu wzięli na siebie szczególne zadanie – zbieranie deklaracji odpowiedzianego pasażera/świadka do specjalnie przygotowanych urn. – Deklaracje podpisywała młodzież oraz dorośli. Udało się zebrać około 400 oświadczeń – podkreśla Grażyna Mróz.

Treść deklaracji zobowiązuje podpisującego do reagowania w sytuacji, gdy ktoś zamierza prowadzić po pijanemu: „Mam świadomość, że kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu jest zagrożeniem dla siebie, pasażerów i innych użytkowników drogi, w tym dzieci. Może zabić albo okaleczyć niewinną osobę – również kogoś kogo kocham, na kim mi zależy... Dlatego deklaruję: jeżeli będę świadkiem sytuacji, w której nietrzeźwy kierowca zechce wsiadać do pojazdu, podejmę działania, aby powstrzymać go przed jazdą. Zwłaszcza wówczas, gdy kierowcą będzie ktoś mi bliski”.

W ubiegłym roku uczniowie szkół z terenu gminy Chełmiec wzięli udział w konkursie organizowanym w ramach kampanii „No promil – no problem!”. – Zadanie polegało na przedstawieniu prawdziwej lub wyobrażonej sytuacji odmowy jazdy z pijanym kierowcą lub powstrzymanie go przed jazdą. Autor pracy mógł przedstawić się jako bohater lub świadek tej historii – opowiada Grażyna Mróz. Na konkurs wpłynęło kilkaset prac w formie literackiej, multimedialnej i plastycznej.

Kluczowym momentem akcji „No promil – no problem!” był w ubiegłym roku dzień, w którym wszystkie zaangażowane szkoły zorganizowały marsze na rzecz poparcia trzeźwości na drogach. Zadaniem uczniów było wykonanie transparentów. „Piłeś? Nie jedź!”, „Stop pijanym kierowcom”, „Szanuj życie, wsiadaj trzeźwy za kierownicę” – to tylko niektóre z haseł. Dzieci i młodzież w towarzystwie policjantów i strażników gminnych przemaszerowali ulicami swoich miejscowości. Policjanci zatrzymywali pojazdy i kontrolowali trzeźwość, a uczniowie wręczali kierowcom ulotki, naklejki i baloniki z hasłami akcji.
 

W tym roku akcja „No promil – no problem!” odbędzie się w gminie Chełmiec już po raz szósty. Są nowe pomysły na to, jak poszerzyć dotychczasowe działania. – Planujemy w przyszłości włączyć do współpracy ośrodki szkolenia kierowców. Mogłyby przekazywać materiały informacyjne dla wykładowców i kursantów – mówi Grażyna Mróz.