Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Poznań: Wspólne działania na rzecz trzeźwości za kierownicą przynoszą efekty

2014-07-03
 | Autor: Redaktor


Wspólne działania z policją, organizacjami pozarządowymi, Kościołem, a także angażowanie młodzieży szkolnej – takie są pomysły gmin w Wielkopolsce na popularyzację trzeźwości za kierownicą. O tym jak promować wiedzę na ten temat rozmawiano w Poznaniu w trakcie wielkopolskiej odsłony cyklu szkoleń  pt. „Powstrzymaj pijanego kierowcę. Co mogą zrobić samorządy lokalne?”. Jak podkreślali przedstawiciele samorządów, ich działania przynoszą efekty.

Organizatorem przedsięwzięcia  jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do udziału w szkoleniu z udziałem ekspertów zaproszeni zostali pełnomocnicy ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele gminnych komisji i inne osoby odpowiedzialne za profilaktykę w gminach.
 

Podczas spotkania zaprezentowane zostały dotychczasowe efekty prowadzonych w całej Polsce działań informacyjno-edukacyjnych pod hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.  Jak podkreślił dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, kampania medialna nt. umiejętnego reagowania na widok osoby chcącej prowadzić auto po alkoholu odniosła skutek.  Zarówno w czasie długiego, majowego weekendu, jak i w wolne dni przypadające przy okazji święta Bożego Ciała policja odnotowała spadek liczby zatrzymanych osób, które kierowały po alkoholu.
 

Przedstawiciel wielkopolskiej policji, mł. insp. Paweł Kubiś  przyznał, że wiele osób widząc kogoś, kto chce kierować samochodem po alkoholu,  nie interweniuje samodzielnie, ale też nie dzwoni w tej sprawie na policję uważając, że to donosicielstwo. - Nie bójmy się interweniować, gdy widzimy szansę na udaremnienie kierowania pod wpływem alkoholi i nie bójmy się dzwonić na policję - zaapelował. Ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wynika, że w pierwszym półroczu 2014 roku w regionie zatrzymano 7,2 tys. pijanych kierowców. Rok wcześniej było ich 8,9 tys.  Kierowcy mogli uświadomić sobie skutki siadania za kierownicą po alkoholu dzięki intensyfikacji kampanii medialnej poświęconej temu problemowi, ale mogli też zauważyć większą liczbę funkcjonariuszy na drogach. Jak powiedział Kubiś, policjanci ruchu drogowego przeprowadzili w tym roku 529 tys. badań trzeźwości – 190 tys. więcej niż rok wcześniej.
W trakcie spotkania przedstawiciele samorządów chętnie dzielili się swoimi lokalnymi doświadczeniami, ale też wskazywali na potrzebę stworzenia platformy wymiany spostrzeżeń i pomysłów. - Nie ma lepszych rozwiązań konkretnych problemów od przykładów już zrealizowanych działań – podkreśliła reprezentująca gminę Damasławek Leokadia Kosmowska. Magdalena Rajewska z Gostynia powiedziała, że w przypadku jej gminy działania skupiają się w znacznej mierze na edukacji ludzi młodych. - Szkoły są bardzo chętne do współpracy. Organizowaliśmy  zajęcia z policjantem, mówiącym o prawnych następstwach jazdy pod wpływem alkoholu. Mieliśmy zajęcia praktyczne z wykorzystaniem alkogogli. Zajęcia prowadził ekspert PARPA, miały one na celu m.in. obalenie mitów związanych z możliwością prowadzenia samochodu po alkoholu. Uczyliśmy też jak reagować, kiedy ktoś chce prowadzić auto a wcześniej pił alkohol - powiedziała.
 
 

Przedstawicielka słupeckiego samorządu przedstawiła doświadczenia związane z efektywną dystrybucją materiałów informacyjnych.  - Nawiązaliśmy współpracę z komendą powiatową policji, funkcjonariusze korzystają z ulotek w trakcie swojej pracy. Efekt jest taki, że w Słupcy jest mniej złapanych nietrzeźwych kierowców niż w ościennych gminach. U nas był to jeden nietrzeźwy na ponad 300 mieszkańców, w ościennych gminach – jeden na mniej niż dwustu – powiedziała Katarzyna Hoffmann z UM w Słupcy.

Wiele głosów dotyczyło możliwości poprawy prowadzonych działań. Małgorzata Biskup, była policjantka KWP w Poznaniu współpracująca z samorządami w działaniach profilaktycznych,  zwróciła uwagę na potrzebę lepszej edukacji rodziców. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Droga i Bezpieczeństwo” Ryszard Fonżychowski chciałby silniejszego zaakcentowania problemu prowadzenia samochodu „dzień po”. - Znakomita większość przypadków spraw które kończą się na sali sądowej to przypadki niedowartościowania faktu, że dzień przed wyjazdem samochodem piło się alkohol – przypomniał. Wanda Goj z Urzędu Miejskiego w Koninie stwierdziła, że potrzebne jest podjęcie działań związanych z następstwami zażywania  innych środków psychoaktywnych.

Katarzyna Hoffmann zauważyła, że należy uprościć policyjne procedury przyjmowania zgłoszeń m.in. dotyczących nietrzeźwych za kierownicą. - Prowadziłam w szkole zajęcia, młodzież przyznawała, że fakt zgłoszenia czegokolwiek na policję wiąże się z wieloma dodatkowymi pytaniami ze strony odbierającego numer alarmowy – powiedziała. Inne wystąpienia przedstawicieli samorządów pokazały na jak wiele sposobów można popularyzować wiedzę na temat trzeźwości. Ireneusz Krzysiak z Kościana opowiedział o zajęciach dla młodzieży szkolnej uczestniczącej w kursach na prawo jazdy. Jadwiga Janiak z Urzędu Gminy w Starym Mieście wśród podejmowanych działań wymieniła łączone warsztaty dla rodziców i dzieci, oraz prowadzoną na drodze akcję z udziałem m.in. młodych laureatów konkursu „Nie dla mnie promile i narkotyki”, oraz policjantów i straży miejskiej.  – W trakcie akcji zatrzymaliśmy ok. stu kierowców. Wśród nich nie było nikogo nietrzeźwego – powiedziała Jadwiga Janiak. Krystyna Żurek z Krajenki przyznała, że jest poruszona powszechną dostępnością alkoholu na stacjach benzynowych. - Bulwersuje nas fakt, że po wejściu na stację benzynową, tuż za kasą, znajduje się alkohol. To jest kuszenie kierowcy.
 

Podsumowując spotkanie Maciej Zdziarski z Krakowskiej Akademii Profilaktyki zachęcał jego uczestników do nawiązywania współpracy z jak największą liczbą podmiotów. - Warto wykorzystywać materiały, zapraszać do współpracy policję, Kościół, instytucje lokalne; wszystkich, którzy mogą pomóc w promowaniu idei  powstrzymywania pijanych kierowców.

Szkolenie, które odbyło się w Poznaniu zorganizowano w ramach cyklu spotkań przygotowanych przez Krakowską Akademię Profilaktyki na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem tej inicjatywy jest włączenie samorządów do działań  zainicjowanych przez PARPA. Wcześniej podobne spotkania odbyły się w Lublinie, Krakowie i Warszawie.