Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Kraków: jak prowadzić lokalne działania promujące trzeźwość na drogach

2014-07-01
 | Autor: Redaktor


W Krakowie odbyło się kolejne szkolenie dla przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych w gminach za profilaktykę.

Podczas spotkania przedstawiono działania informacyjno-edukacyjne Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzone pod hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”. – Nie kierujemy przekazu do kierowców, ale do całego otoczenia, które może zareagować. Kropla drąży skałę – przekonywał Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA.

Szkolenie było częścią cyklu spotkań organizowanych przez Krakowską Akademię Profilaktyki na zlecenie PARPA. Celem jest zachęcenie samorządów gminnych do przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach i zaprezentowanie możliwych form działania. Podczas szkolenia w Krakowie wystąpili eksperci: kom. Marcin Filipek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Andrzej Szczygieł z Małopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Kształcących Kierowców w Krakowie. Spotkanie poprowadzili Krzysztof Brzózka oraz Maciej Zdziarski z Krakowskiej Akademii Profilaktyki.
 

Dyrektor PARPA zachęcał zgromadzonych, by nawiązywali współpracę ze szkołami nauki jazdy. – Możecie zaoferować im za darmo program, wykładowców – podkreślał. O swoich pozytywnych doświadczeniach współpracy z ośrodkami szkolenia kierowców opowiedziała Edyta Wójciak, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Nowym Targu. Urząd Miasta od kilku lat organizuje zajęcia pod hasłem „Szkoła Trzeźwych Kierowców”. – Zawsze mamy salę pełną młodych ludzi. Bardzo się angażują, mają mnóstwo pytań – opowiadała Edyta Wójciak.
 

O współpracy z lokalnymi szkołami jazdy opowiedziała także Marta Kajzer, dyrektor Ośrodka Wspierania Rodziny w Andrychowie. – Kierowcy bardzo chętnie korzystają z alkogogli. Dzięki temu mają pogląd, jak spożycie alkoholu wpływa na ich umiejętności – mówiła Marta Kajzer.

Lokalne inicjatywy z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach można prowadzić także z parafiami. – Co roku w św. Krzysztofa organizujemy akcję profilaktyczną. Księża mówią o skutkach picia alkoholu, dzieci wręczają kierowcom ulotki – opowiadała Zofia Żywczak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Piwnicznej-Zdroju.

Na szkoleniu zachęcano do nawiązywania współpracy z lokalnymi jednostkami policji. – Prowadzimy wspólnie z samorządami profilaktykę przy okazji pikników, bierzemy udział w akcjach rozdawania ulotek, rozmowach z osobami, które spowodowały wypadek pod wpływem alkoholu – opowiadał kom. Marcin Filipek.

Jak dodał, w każdej komendzie powiatowej lub miejskiej jest ogniwo profilaktyczne w wydziale ruchu drogowego oraz w wydziale prewencji. Warto zwrócić się do naczelnika z pismem w sprawie nawiązania współpracy. – Chętnie jeździmy do szkół z prelekcjami, współorganizujemy egzaminy na kartę rowerową czy konkursy, w których promujemy znajomość przepisów – mówił policjant.
 

Na zakończenie spotkania dyrektor PARPA jeszcze raz zachęcił do zawiązywania lokalnych koalicji na rzecz przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach. Gminy mogą część działań realizować we współpracy ze starostwami, które nadzorują szkolenie kierowców. Warto także namówić lokalne media do publikowania ważnych informacji profilaktycznych. – Wszędzie można znaleźć ludzi dobrej woli. Warto zachęcać do reagowania, mówić i dyskutować o problemie.

Szkolenie, które odbyło się w Krakowie, jest trzecim z cyklu spotkań przygotowanych przez Krakowską Akademię Profilaktyki na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Celem tej inicjatywy jest włączenie samorządów do działań  zainicjowanych przez PARPA.