Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Sejm: prace nad zaostrzeniem prawa w sprawie pijanych kierowców

2014-06-24
 | Autor: Redaktor


Posłowie wkrótce rozpoczną pracę nad nowelizacją przepisów prawa, które ma odstraszyć kierowców przed jazdą na podwójnym gazie. Posłowie będą rozpatrywać kilka projektów zgłoszonych przez różne ugrupowania.

Wśród nich jest m.in. postulat wprowadzenia możliwości konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom oraz podwyższenia kar za nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Zdaniem pomysłodawców sądy nie powinny orzekać kar w zawieszeniu wobec pijanych kierowców.

Własny projekt przygotowuje także rząd. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz resort spraw wewnętrznych chcą, by nietrzeźwi sprawcy przestępstw (także ci, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia) otrzymywali zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Zdaniem rządu recydywiści powinni otrzymywać zakaz dożywotni.

Projekt przewiduje także orzekanie przez sąd nawiązek i innych świadczeń pieniężnych na rzecz poszkodowanych przez pijanych kierowców. Nowością ma być obowiązek montowania na trzy lata blokady alkoholowej w samochodach osób skazanych za jazdę po alkoholu, które odzyskały prawo jazdy.