Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
PPK_baner_gora_2.jpg

Surowsze kary dla nietrzeźwych kierowców

2014-06-12
 | Autor: Redaktor


Nowelizacja Kodeksu karnego zawiera przepisy dotyczące pijanych kierowców. Przewidziano w nim zaostrzenie kar za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Surowe kary mają być jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Walkę z pijanymi kierowcami premier Donald Tusk zapowiedział na początku stycznia 2014 r.

- Równocześnie są już procedowane projekty poselskie w tej sprawie. Jestem przekonany, że przyjęcie przez nas projektu rządowego przyspieszy finał tych prac - powiedział premier. Dodał, że początek temu projektowi dały tragiczne komunikaty o wypadkach ze skutkiem śmiertelnym, które były i są powodowane przez nietrzeźwych kierowców.

Kierowcy, który pierwszy raz prowadził w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązkowo odbierać prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. Jeśli po raz drugi będzie prowadził nietrzeźwy– utraci prawo jazdy całkowicie.

Pijany kierowca, który spowoduje wypadek śmiertelny lub osoba poszkodowana zostanie na trwałe kaleką – dożywotnio straci prawo jazdy. W każdym z tych przypadków sąd będzie mógł orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Sąd ma także obowiązkowo orzekać świadczenie pieniężne wysokości co najmniej 5 tys. zł wobec skazanego za jazdę w stanie nietrzeźwości po raz pierwszy i 10 tys. zł - wobec skazanego po raz drugi za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. W sytuacji spowodowania wypadku przez nietrzeźwego kierowcę, którego następstwem będzie śmierć innej osoby lub trwałe kalectwo, sąd ma orzekać nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień, wcześniej utraconych, będzie przestępstwem.

Według nowych przepisów, kierowca skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jeśli zechce uzyskać utracone uprawnienia, będzie musiał obowiązkowo wyposażyć samochód w blokadę alkoholową. Uniemożliwi ona włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Posiadanie blokady będzie obowiązkowe przez 3 lata. Informacja o tym, że dany kierowca może prowadzić pojazd tylko z blokadą, będzie zamieszczana w jego prawie jazdy w formie kodu.

Źródło: www.premier.gov.pl